Kwas hialuronowy (ang. hyaluronic acid) często nazywany jest "eliksirem młodości" z powodu jego szerokiego zastosowania w medycynie estetycznej, kosmetyce i farmacji. Z czego wynika popularność kwasy hialuronowego?

Czym jest kwas hialuronowy?


Kwas hialuronowy jest polisacharydem, który naturalnie występuje w organizmie człowieka w postaci hialuronianu sodu. W największym stężeniu można go odnaleźć w skórze, w ciele szklistym oka oraz w mazi stawowej. Kwas hialuronowy stanowi budulec ścian naczyń krwionośnych i jest jednym ze składników płynów ustrojowych oraz tkanki łącznej. Jednym z podstawowych zadań kwasu hialuronowego jest wiązanie wody. Wraz z wiekiem w organizmie dochodzi do zmniejszenia produkcji kwasu hialuronowego, dlatego na skórze pojawiają się zmarszczki i zaczyna ona tracić na jędrności oraz elastyczności. Dzięki swoim cennym właściwościom kwas hialuronowy ma szerokie zastosowanie w medycynie estetycznej, m.in. stosowany jest w przypadku terapii anti-aging.

Jak powstaje kwas hialuronowy?


Wcześniej źródłem kwasu hialuronowego były tkanki zwierzęce, np. gałki oczne bydła czy grzebienie kogutów, jednakże tak uzyskany kwas po odpowiedniej obróbce mógł niekiedy dawać reakcje alergiczne. Współcześnie kwas hialuronowy otrzymuje się ze szczepów bakterii z rodzaju Streptococcus equi z wykorzystaniem zjawiska fermentacji mikrobiologicznej.



Rodzaje kwasu hialuronowego


Na rynku dostępne są preparaty kwasu hialuronowego, które można podzielić na kwas usieciowany i nieusieciowany. Jakie mają zastosowania? Usieciowany kwas hialuronowy zazwyczaj jest wykorzystywany do uzupełniania ubytków objętości, dlatego chętnie jest wykorzystywany do powiększania ust, modelowania owalu twarzy czy modelowania policzków. Tego typu kwas hialuronowy najczęściej podaje się podskórnie, w obrębie okostnej lub poduszeczek tłuszczowych. Z kolei nieusieciowany kwas hialuronowy ulega szybkiej degradacji w skórze właściwej, dzięki czemu daje świetne efekty w rozjaśnieniu skóry, a także jej odpowiednim nawilżeniu i napięciu. Nieusieciowany kwas hialuronowy często jest wykorzystywany jako składnik kremów czy serum.



Czy gęstość kwasu hialuronowego ma znaczenie?


W medycynie estetycznej kwas hialuronowy ma niezwykle szerokie zastosowanie, jednak preparat jest preparatowi nierówny, ponieważ na rynku dostępne są różne rodzaje kwasu hialuronowego. Jeżeli pracujemy w obszarze ciała, w którym skóra jest cienka i wrażliwa, np. w okolicach oczu, zaleca się kwas hialuronowy o małym stężeniu, np. 12 mg/ml lub 16 mg/ml — w delikatnych obszarach ciała nie zyskamy wrażenia nadkorekty. Po preparaty o gęstszym stężeniu kwasu hialuronowego, rzędu 25 mg/ml lub 30 mg/ml, można sięgnąć w przypadku modelowania żuchwy, brody czy zwiększenia objętości kości policzkowych.



W jakich zabiegach wykorzystywany jest kwas hialuronowy?

 

  • modelowanie, powiększanie i nawilżanie ust,
  • wypełnianie zmarszczek,
  • korekta nosa,
  • korekta doliny łez,
  • wypełnianie policzków,
  • wolumetria, czyli modelowanie owalu twarzy.



Czy są jakieś przeciwwskazania do zabiegów z wykorzystaniem kwasu hialuronowego?

 

  • nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu,
  • okres ciąży i karmienia piersią,
  • aktywne infekcje,
  • czynna choroba nowotworowa,
  • niektóre choroby autoimmunologiczne,
  • źle kontrolowane choroby przewlekłe.