Toksyna botulinowa jest złotym standardem w likwidowaniu zmarszczek mimicznych. 

Choć dziś działania medycyny estetycznej są bardziej globalne i mamy do dyspozycji mnóstwo nowych technik odmładzających, to jednak zabiegi likwidujące zmarszczki są nadal skuteczne i z powodzeniem stosowane.

Zmarszczki mimiczne

Pierwsze zmarszczki, jakie zauważamy już po 25 roku życia, to tzw. zmarszczki mimiczne. Ich powstawanie jest konsekwencją pracy mięśni - ruchów brwi, czoła, mrużenia oczu, czy też uśmiechania się. Najskuteczniejszą metodą usuwania zmarszczek mimicznych jest toksyna botulinowa.

Uwzględniając małe ryzyko powikłań i działań niepożądanych oraz określony czas działania – stosowanie botoxu stanowi nowoczesną procedurę w medycynie estetycznej. Na całym świecie zabieg jest uznawany za bezpieczny, o ile wykonywany jest przez lekarza.

Wskazania

Zabiegom usuwania zmarszczek za pomocą botoxu poddają się osoby w wieku 20-70 lat, które nie akceptują pogłębiających    lub  utrwalających się zmarszczek mimicznych. 

Dodatkową korzyść mogą przypuszczalnie odnieść osoby z obniżonym nastrojem – ponieważ zauważono, że istnieje korelacja między funkcjonowaniem mięśnia marszczącego brwi a ośrodkiem depresji w korze mózgowej.

Przeciwwskazania

 • ciąża i karmienie piersią,
 • zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego (miastenia gravis, zespół Lamberta Eatona),     
 • nadwrażliwość na składniki preparatu (albuminy ludzkie),
 • stosowanie następujących leków lub okres do 1 tygodnia od ich odstawienia: 
 1. aminoglikozydy (streptomycyna, gentamycyna, amikacyna, kanamy-cyna itp.),
 2. aminochinolony (chlorochina, hydroksychlorochina),
 3. D-penicylamina (Cuprenil),
 4. cyklosporyna,
 5. tubokuraryna, pankuronium, galamina,
 6. sukcynylocholina,
 7. linkomycyna, tetracyklina, polimyksyn,
 • miejscowe infekcje skóry,
 • ciąża, okres laktacji.

Na czym polega zabieg?

W naszej Klinice zabieg wykonuje wyłącznie lekarz. Toksynę botulinową wstrzykuje się w określone punkty w zależności od tego, które mięśnie chcemy zrelaksować. Stosuje się bardzo cienkie igły, dlatego ból związany z iniekcjami jest minimalny i sam zabieg nie wymaga znieczulenia miejscowego. Botox w zależności od okolicy podaje się domięśniowo, podskórnie lub śródskórnie. Ilość deponowanych jednostek toksyny botulionowej zależy od lokalizacji oraz stopnia nasilenia zmarszczek.

Efekty

Zabieg toksyną botulinową łagodzi rysy twarzy. Toksyna botulinowa ogranicza mimikę, czego konsekwencją jest spłycenie niechcianych zmarszczek, dzięki czemu twarz wygląda na zrelaksowaną i jest wyraźnie młodsza. Poprawa wyglądu zmarszczek rozwija się w ciągu 3-14 dni od leczenia, maksymalny efekt obserwuje się w 5 tygodniu od wstrzyknięcia, natomiast efekt terapeutyczny utrzymuje się od 3-6 miesięcy.