Siłą nowoczesnej medycyny i flebologii jest podejście małoinwazyjne. Obecnie leczenie chorób żył odbywa się najczęściej poza salami operacyjnymi i nie wyłącza pacjenta z codziennej aktywności.
Dr Paweł Siastała

Badanie Color Doppler-USG


Podstawą lecznia chorób żył jest badanie Color Doppler-USG. Umożliwia ono mapowanie naczyń, ocenę wydolności zastawek a tym samym zaplanowanie właściwego leczenia. Niezależnie od tego czy problem żylaków jest bardzo zaawansowany, czy są to mniejsze żylaki lub jedynie nieestetycznie wyglądające pajączki - zawsze należy wykonać badanie USG, aby poznać przyczynę problemu.

Pajączki


Pajączki, czyli teleangiektazje to umiejscowione płytko w skórze widoczne dla ludzkiego oka poszerzone naczynka.
Często są pierwszym zwiastunem pełnoobjawowej niewydolności żylnej, która może ujawnić się w przyszłości albo towarzyszą już widocznym żylakom. Dlatego bardzo ważne jest, by przystępując do leczenia teleangiektazji zawsze poprzedzić to badaniem USG Color Doppler. Najważniejszą zasadą dla flebologa jest dokładna diagnostyka układu żylnego przed leczeniem, gdyż większe żylaki z reguły „zasilają” mniejsze naczynka - stąd też od przyczyny problemu, a więc od większych żylaków należy zacząć leczenie.

Może się bowiem okazać, że widoczne pajączki to jedynie szczyt góry lodowej, jaką jest pełnoobjawowa niewydolność żylna.


Najskuteczniejszą metodą leczenia pajączków jest MIKROSKLEROTERAPIA.

Film z zabiegu mikroskleroterapii na naszym kanale YouTube:Tematycznie powiązane wpisy na blogu:

Żylaki


Żylaki to widoczne, odcinkowe i trwałe rozszerzenia żył układu powierzchownego. Żylaki kończyn dolnych to jedno z najczęstszych schorzeń w Polsce i na świecie. Wyodrębniono wiele czynników ryzyka rozwoju żylaków kończyn dolnych, między innymi: wiek, płeć, uwarunkowania genetyczne, ciąża, praca w pozycji stojącej lub siedzącej, otyłość, wysoki wzrost, nawykowe zaparcia i mała aktywność fizyczna. Wszystkie te czynniki prowadzą do zastoju krwi żylnej.

Przewlekła niewydolność żylna

  Przewlekłą niewydolność żylną definije się jako występowanie objawów zastoju żylnego wskutek:

 • wstecznego przepływu krwi w żyłach (refluksu)
 • zwężenia bądź niedrożności żył.

  Przewlekła niewydolność żylna obejmuje:

 • chorobę żylakową
 • zespół pozakrzepowy
 • pierwotną niewydolność zastawek żylnych (zwykle cecha wrodzona, występująca rodzinnie)
 • zespoły uciskowe

Ultrasonografia z kolorowym doplerem jest "złotym standardem" służącym rozpoznawaniu niewydolności żylnej - umożliwia ocenę anatomii układu żylnego kończyn dolnych, identyfikację rodzaju zaburzeń oraz określenie jego poziomu i zaawansowania.


Najskuteczniejsze metody leczenia żylaków:

> ECHOSKLEROTERAPIA (SKLEROTERAPIA POD KONTROLĄ USG)
> LASER WEWNĄTRZNACZYNIOWY
> KLEJ WEWNĄTRZNACZYNIOWY

O preferowanej metodzie leczenia decyduje lekarz na podstawie badania USG Color Doppler, uwzględniając stopień zaawansowania żylaków oraz ich anatomię i lokalizację.

Metamorfozy na naszym Instagramie

Zakrzepica żylna


Zakrzepica żył glębokich (ZŻG) to powstanie zakrzepu w układzie żył głębokich (pod powięzią głęboką kończyny), najczęściej kończyn dolnych. Tradycyjnie określenie objemuje również zakrzpicę w żyłach przeszywających i żyłach głębokich. Zakrzepica żył głębokich jest jedną z dwóch, obok zatorowości płucnej, manifestacji żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej.

Zapadalność na żylną chorobę zakrzepowo zatorową wynosi 2/1000 osób rocznie. Liczba zachorowań zwiększa się z wiekiem. Zapadalność zależy od indywidualnego i klinicznego zagrożenia zakrzepowego.
Zakrzepica żylna może dotknąć każdego, a proces powstawania zakrzepu może być albo bardzo dynamiczny, albo narastać stopniowo przez długi okres. Często powstawaniu zakrzepów sprzyja odwodnienie organizmu, podróż, urazy.

Mechanizm tworzenia się materiału zatorowego ze skrzepliny w żyle głębokiej

Formujący się zakrzep może ulegać fragmentacji i stanowić materiał zatorowy płynący do serca i powodujący zatorowość płucną, udar mózgu lub zator obwodowy. Są to stany zagrażające życiu, wymagajace natychmiastowej interwencji w warunkach szpitalnych. Dlatego bardzo ważne jest szybkie rozpoznanie zakrzepicy żył głębokich i natychmiastowe podjęcie jej skutecznego leczenia.
Zakrzepowe zapalenie żył powierzchownych to zapalenie żył umiejscowionych nad powięzią, któremu zwykle towarzyszy proces zakrzepowy o różnym nasileniu. Najczęściej rozwija się w obrębie żylaków, rzadziej w żyłach niezmienionych żylakowato. Chorzy skarżą się na bolesny ograniczony obrzęk z zaczerwienieniem skóry. Temperatura ciała rzadko jest podwyższona.

W przypadku zapalenia żyły odpiszczelowej i szerzenia się zakrzpicy dogłowowo istnieje ryzyko przejścia zakrzepicy do żyły udowej powierzchownej tj. proksymalnej zakrzepicy żył głębokich. Jak pokazuje praktyka nie należy zatem bagatelizować powierzchownych zakrzepic żylnych - należy stosować aktywne podejście do ich leczenia.

Owrzodzenia żylne goleni


Owrzodzenie żylne to rodzaj płytkiej trudno gojącej się rany na skórze, najczęściej w okolicy kostki. Zwykle jest powikłaniem przewlekłej choroby żył kończyn dolnych, występuje u pacjentów po przebytej zakrzepicy żył głębokich lub po prostu przy obecności bardzo dużych żylaków.

Mechanizm powstawania owrzodzeń żylnych

W prawidłowych warunkach krew z tkanek kończyn dolnych płynie do serca naczyniami żylnymi - zachowany jest w nich stały przepływ krwi w odpowiednim kierunku, czyli z nóg do góry, w kierunku serca. W przeciwieństwie do tętnic, naczynia żylne mają stosunkowo miękkie ściany, a ciśnienie płynącej w nich krwi jest niskie. Zastawki w ścianach naczyń żylnych zapobiegają cofaniu się krwi.
W niewydolności naczyń żylnych kilka czynników, w tym uszkodzenie zastawek, powoduje, że krew zaczyna płynąć nieprawidłowo. W obrębie kończyn dolnych dochodzi do zastoju krwi żylnej i obrzęków. Skóra staje się scieńczała, napięta, sucha i swędząca. Łatwo o mikrourazy – samoistne pęknięcia naskórka, zadrapania, ranki – nawet w wyniku niewielkich uderzeń. Takie drobne uszkodzenia skóry mogą dać początek owrzodzeniom żylnym. Zmiany skórne goją się bardzo powoli i mają tendencję do nawracania, jeśli nie zostaną podjęte odpowiednie środki zapobiegania.Jeśli rozpoznano u ciebie przewlekłą niewydolność żylną, pojawienie się owrzodzenia świadczy o znacznym zaawansowaniu choroby, co także wymaga oceny ze strony specjalisty. Im szybciej podjęte zostanie leczenie, tym lepiej, gdyż w przypadku małych owrzodzeń szanse na całkowite wygojenie są większe.

Podstawą leczenia owrzodzeń żylnych jest przywrócenie prawidłowego odpływu krwi z kończyn dolnych. W tym celu stosuje się różne środki i zabiegi, pozwalające na zmniejszenie zastoju żylnego, a co za tym idzie obrzęku, i przyspieszenie gojenia rany.

Patologie żylne w ciąży


Ciąża jako cudowny okres zachwytu i szczęśliwego oczekiwania na dziecko nie jest stanem obojętnym dla naczyń żylnych. I to właśnie w tym kontekście powiedzenie "ciąża to nie choroba" nabiera innego znaczenia. Zarówno predyspozycja genetyczna jak i ilość ciąż ma wpływ na kształtowanie się w okresie ciąży i połogu żylaków kończyn dolnych, poszerzeń w zakresie drobniejszych naczyń na kończynach dolnych, rozwoju hemoroidów oraz żylaków okolic intymnych (krocza i sromu). Jest to także okres w życiu kobiety, kiedy ryzyko incydentów zakrzepowo-zatorowych rośnie.

W Klinice Belvedere oferujemy Paniom kompleksową diagnostykę, profilaktykę oraz leczenie chorób żylnych już na etapie planowania ciąży, a także w okresie ciąży i połogu.Przyczyny powstawania żylaków w ciąży są złożone

W pierwszym trymestrze, gdy macica jeszcze nie jest duża, największy udział w kształtowaniu problemów żylnych ma efekt hormonozależny wpływający na układ naczyniowy. Jednym z tych hormonów jest progesteron – wpływa on rozkurczająco na mięśnie, powodując zmniejszenie napięcia żył i wzrost ich przepuszczalności. W kolejnych tygodniach, w łożysku naczyniowym dochodzi do zwiększenia się ilości krwi krążącej, w szczególności w układzie żylnym.
W czasie ostatniego, trzeciego trymestru, powiększająca się macica uciska na układ żyły głównej dolnej oraz żył biodrowych.
Manifestacje niewydolności żylnej w ciąży:

 • Obrzęk wokół kostek

  Zdecydowanie najczęstszy objaw, który dotyczy praktycznie co drugiej kobiety. Obrzękom bardzo często towarzyszy uczucie ciężkości w obrębie podudzi, odczuwalne szczególnie wieczorem. Niejednokrotnie mogą pojawić się również skurcze mięśni łydek - nasilające się szczególnie w nocy.
 • Pajączki naczyniowe
 • Poszerzone sieci żył siatkowatych
 • Żylaki kończyn dolnych
 • Żylaki okolicy sromu i krocza
 • Zmiany troficzne, czyli zmiany zabarwienia skóry okolicy podudzia i kostek
 • Hemoroidy
 • Zakrzepice żylne (zakrzepowe zapalenie żył powierzchownch oraz zakrzepica żył głębokich)

Mając powyższe na uwadze, w sytuacji potwierdzonej już w badaniu Color Doppler USG niewydolności żylnej, nie należy zwlekać z jej leczeniem. W zdecydowanej większości przypadków problem powinien być rozwiązany już przed planowaną ciążą.


Aby zapobiec lub złagodzić dolegliwości w czasie ciąży:

Jedz zdrowo. Aby zapobiegać lub łagodzić objawy hemoroidów zwróć uwagę na to co jesz – wybieraj wszystko to, co bogate w błonnik (warzywa, produkty pełnoziarniste, owoce). Pamiętaj o tym, żeby pić dużo wody, która wspomaga funkcje błonnika.

Dbaj o krążenie. Chodź na basen, masuj nogi (zaczynając od stóp w kierunku łydek), biorąc prysznic kieruj na nogi naprzemiennie ciepłą i zimną wodę.

Przede wszystkim kompresja. O ile nie masz przeciwwskazań, noś w czasie ciąży profilaktyczne, dobrane na miarę wyroby kompresyjne (podkolanówki, pończochy lub rajstopy).

Ruch to zdrowie. Unikaj siedzącego trybu życia. Jeżeli musisz długo siedzieć, nie zakładaj nogi na nogę – utrudnia to przepływ krwi. Pamiętaj o robieniu przerw, co godzinę, przejdź się na krótki spacer, aby uruchomić mięśnie łydek.

Unikaj przegrzewania. Pamiętaj, że zarówno słońce, jak i gorące kąpiele czy sauna wpływają niekorzystnie na układ żylny.Kompresjoterapia


Kompresjoterapia to wspomagająca metoda leczenia żylaków polegająca na zastosowaniu stopniowanego ucisku. Specjalistyczne wyroby uciskowe zapewniają gradientowy ucisk na przebiegu żylaka, a więc najsilniejszy na poziomie kostki, a najlżejszy na wysokości uda. Ta specjalistyczna budowa tego typu produktów ułatwia odpływ krwi żylnej z kończyn dolnych oraz redukuje nadciśnienie żylne. Ponadto po niemal wszystkich zabiegach leczenia żylaków, z wyjątkiem kleju wewnątrznaczyniowego, należy przez określony czas nosić medyczne wyroby uciskowe w 2 klasie kompresji. W celu doboru specjalistycznych pończoch uciskowych należy zasięgnąć opinii lekarza oraz należy bezwzględnie wykonać badanie kolor Doppler USG pod kątem braku przeciwwskazań do kompresjoterapii.

Echoskleroterapia kompresyjna


Skleroterapia kompresyjna to metoda leczenia niewydolności żylnej polegająca na podawaniu leków na drodze iniekcji do niewydolnych i poszerzonych żył. Pod wpływem leku dochodzi do uszkodzenia błony wewnętrznej naczynia żylnego, a tym samym jego zwłóknienia i wyłączenia z układu krążenia. Dzięki temu pajączek naczyniowy lub żylak staje się niewidoczny.

Echoskleroterpia jest formą zabiegu skleroterapii wykonywanego przy użyciu leków w formie piany pod kontrolą USG (ultrasonografii). Jest to nowoczesna metoda leczenia żylaków i poszerzeń żylnych. Samo podanie leku do naczynia jest bezbolesne i nie wymaga znieczulenia.

Mikroskleroterapia


Mikroskleroterapia to zabieg na najmniejszych naczynkach, tzw. pajączkach i żyłach siatkowatych. Wykonywany jest ultracienkimi igłami (średnica stosowanych przez nas igieł jest zaledwie trzykrotnie grubsza od średnicy ludzkiego włosa). Stąd też mikroskleroterapia nie wymaga znieczulenia.Film z zabiegu mikroskleroterapii na naszym kanale YouTube:Tematycznie powiązane wpisy na blogu:

Laseroterapia endowaskularna


W Klinice Belvedere zabiegi laserowego leczenia żylaków wykonujemy najnowocześniejszym laserem wewnątrznaczyniowym emitującym falę o długości 1470nm.Procedura wykonywana jest zgodnie z trendami promowanymi przez Amerykańskie Towarzystwo Flebologiczne (eng. American College of Phlebology) oraz Międzynarodowy Związek Flebologiczny (eng. International Union of Phlebology).

Światowe doświadczenie oraz wykonywanie ablacji przy pomocy najnowocześniejszych zdobyczy techniki gwarantuje skuteczność leczenia nawet bardzo zaawansowanych żylaków oraz bezpieczeństwo zabiegu.


Równocześnie stosowane leki sprawiają, że procedura jest minimalnie inwazyjna i niemal bezbolesna. Do pełnej aktywności pacjenci wracają tuż po zabiegu, który trwa około 60-90 minut.

Film z zabiegu laserowego usuwania żylaków na naszym kanale YouTube:Tematycznie powiązane wpisy na blogu:

Laser laserowi nie równy

Laserowe usuwanie żylaków to małoinwazyjne rozwiązanie na pozbycie się problemu. Czy jednak każdy laser jest tak samo skuteczny i tak samo bezpieczny? Czy każdy zabieg laserowego usuwania żylaków to ta sama procedura? Czy wreszcie efekty leczenia żylaków wszystkimi dostępnymi na rynku laserami są porównywalne? Odpowiedzi na wszystkie zadane powyżej pytania brzmią niestety – nie. W związku z bardzo licznymi zapytaniami postaramy się wyjaśnić podstawowe różnice. Czytaj dalej →

Światełko w tunelu

Naszym oczkiem w głowie jest bardzo ciekawe urządzenie, które chcielibyśmy Wam przedstawić. Mowa o nowoczesnym laserze wewnątrznaczyniowym, dzięki któremu niczym za pomocą czarodziejskiej różdżki można usunąć żylaki. Czytaj dalej →

Klej wewnątrznaczyniowy


Metoda leczenia żylaków klejem wewnątrznaczyniowym (VenaSeal) jest obecnie najnowocześniejszym na świecie zabiegiem ablacji żylaków. W Polsce istnieje zaledwie kilka klinik, gdzie pacjenci mają możliwość wykonania takiego zabiegu - a wśród nich Klinika Belvedere w Ostrowcu Świętokrzyskim. Efekt leczenia żylaków widoczny jest natychmiast po zabiegu. Ponadto w odróżnieniu od wszystkich innych metod leczenia żylaków, po wykonaniu których bezwzględne i konieczne jest noszenie wyrobów uciskowych, po zabiegu klejem wewnątrznaczyniowym pacjent z gabinetu może wyjść bez założonej pończochy uciskowej. Zabieg ten podobnie jak laser wewnątrznaczyniowy nie wymaga znieczulenia ogólnego, a bezpośrednio po nim można wrócić do codziennej aktywności.

Leczenie chirurgiczne żylakówZdecydowana większość żylaków, nawet bardzo zaawansowanych, może być skutecznie usunięta przy pomocy metod małoinwazyjnych.
Operacja chirurgiczna żylaków kończyn dolnych jest przez niektórych wciąż błędnie uważana za metodę najszybciej rozwiązującą problem pacjenta z niewydolnością żylną.
Operacje chirurgiczne znajdują zastowanie w rzadkich jedynie sytuacjach, gdy warunki anatomiczne nie pozwalają na wykonanie procedur małoinwazyjnych:

 • Laserowe usuwanie żylaków

 • Echoskleroterpia kompresyjna

 • Mikroskleroterapia

 • Klej wewnątrznaczyniowy