Zabieg obliteracji żylaków falami radiowymi (EVRF) to zabieg, w którym w celu zamknięcia chorego naczynia żylnego wykorzystuje się wiązkę fal radiowych. Działanie tej techniki polega na wprowadzeniu do światła zmienionej chorobowo żyły sondy emitującej fale radiowe o wysokiej częstotliwości.

Rozmiar oraz średnica instrumentarium dobierana jest w zależności od rodzaju żyły poddawanej zabiegowi. W trakcie trwania procedury energia emitowanych fal radiowych powoduje rozgrzanie ściany naczynia żylnego, co doprowadza do obkurczenia nieprawidłowo poszerzonej żyły oraz do jej zarośnięcia. 

Przebieg zabiegu

Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. Po założeniu specjalnego portu, pod kontrolą USG do żyły wprowadzany jest aplikator fal o częstotliwości radiowej. Energia wyzwolona przy pomocy aplikatora powoduje zamknięcie żylaków – dochodzi do obkurczenia włókien kolagenowych i co skutkuje zwężeniem światła naczynia i jego zwłóknieniem. Cały proces termokoagulacji żyły jest kontrolowany na bieżąco przez układ mikroprocesora, co zapobiega przegrzaniu i oparzeniu tkanek otaczających żyłę. Procedura trwa ok. godzinę. Kończy ją powolne wycofywanie aplikatora z żyły i założenie na kończynę pończochy uciskowej. 

Zabieg falami radiowymi, podobnie jak laserem wewnątrznaczyniowym, nie wymaga znieczulenia ogólnego, a bezpośrednio po nim można wrócić do codziennej aktywności.

Postępowanie po zabiegu:

  • Zaraz po zabiegu pielęgniarka nakłada pacjentowi pończochę uciskową na nogę poddaną leczeniu, bezpośrednio po wyjściu z kliniki należy udać się na krótki 30 minutowy spacer.
  • Z reguły przez 3 doby po zabiegu należy nosić pończochy przez całą dobę, a następnie przez  kolejne 2 tygodnie należy nosić je już tylko w ciągu dnia.