Rozstępy są problemem większości kobiet — mogą pojawić się niemal wszędzie: na piersiach, brzuchu, udach czy biodrach, gdzie powstają na skutek rozerwania głębokich warstw skóry. Powstawaniu rozstępów sprzyja wiek dorastania, wahania wagi, a także ciąża.
Jak powstają rozstępy?
Usunięcie rozstępów domowymi sposobami jest dość trudne do wykonania. Stosując peelingi, masaże i preparaty nawilżające jesteśmy w stanie jedynie zredukować ich widoczność. Warto wiedzieć, że im starsze są rozstępy, tym ciężej będzie się ich pozbyć.
Jak właściwie dochodzi do powstania rozstępów? Kluczowym czynnikiem okazują się predyspozycje genetyczne, a także stany fizjologiczne organizmu czy choroby. Rozstępy najczęściej pojawiają się w okresie dojrzewania czy w okresie ciąży, gdy dochodzi do nadmiernego rozciągnięcia skóry i zerwania sieci włókien kolagenowych i elastynowych, które są odpowiedzialne za stworzenie struktury skórnej. Zmiany kształtu sylwetki sprawiają, że skóra naciąga się i nasz organizm nie ma możliwości wyprodukowania potrzebnej ilości włókien kolagenowych, przez co skóra ulega ogromnemu osłabieniu, doprowadzając do powstania rozstępów.
Najczęstsze przyczyny powstania rozstępów:
- ciąża,
- czynniki genetyczne,
- czynniki hormonalne,
- okres intensywnego wzrostu w czasie dojrzewania,
- gwałtowny spadek/wzrost masy ciała w dość krótkim czasie,
- długotrwałe przyjmowanie substancji bogatych w kortykoidy,
- zaburzenia związane z funkcjonowaniem tkanki łącznej.
Jak wyglądają rozstępy?
Powstające rozstępy mają kolor ciemnoczerwony lub czerwony — jest to faza zapalna, podczas której można odczuwać swędzenie i pieczenie związane z ogromnym napięciem skóry. Wraz z upływającym czasem rozstępy tracą na intensywnej barwie i zaczynają blednąć, najczęściej stają się perłowe lub białe i wklęsłe, co jest zapowiedzią fazy zanikowej, po czym przyjmują swoją ostateczną formę. Ze względu na szereg uwarunkowań na rozstępy bardziej narażone są kobiety niż mężczyźni.
Jakie są najskuteczniejsze sposoby usuwania rozstępów?
Z rozstępami zmagają się kobiety i mężczyźni w różnym wieku — rozstępy mogą okazać się przyczyną obniżonej samoakceptacji, szczególnie gdy walka z wykorzystaniem domowych sposobów nie przynosi większych efektów. W takim przypadku warto zdecydować się na specjalistyczne zabiegi medycyny estetycznej. Najbardziej skuteczna w leczeniu rozstępów jest terapia skojarzona, a więc taka, na którą składa się kilka nowoczesnych zabiegów.
Najczęściej stosowanymi procedurami są:
- Peelingi medyczne — umożliwiają intensywne złuszczenie skóry, a także substancje aktywne przenikają w głąb skóry, doprowadzając do stymulacji produkcji kolagenu i elastyny. Efektem zastosowania peelingów medycznych jest zanikanie rozstępów, a także wyraźne odmłodzenie i rozjaśnienie skóry w miejscu wykonywania zabiegu.
- Osocze bogatopłytkowe — przyczyni się do wzmożonej regeneracji skóry oraz znacznego wzmocnienia i odbudowania jej struktury. Zawarte w osoczu bogatopłytkowym składniki wydzielają ważne dla regeneracji komórek czynniki wzrostu, które aktywują mikokrążenie i pobudzają fibroblasty do produkcji kolagenu, co przyczyni się do znacznego zmniejszenia rozstępów.
- Laser frakcyjny — to urządzenie, dzięki któremu na skórze (w tym przypadku w obrębie rozstępów) tworzone są mikrouszkodzenia. Dochodzi do powstania kontrolowanego stanu zapalnego skóry, a w konsekwencji do migracji komórek, które są bogate w kolagen. Zastosowanie osocza bogatopłytkowego, doprowadzi do znacznej poprawy kondycji skóry oraz wspomoże jej skuteczną regenerację.
- Karboksyterapia — jest to jedna z najskuteczniejszych metod usuwania rozstępów, dzięki której dochodzi do wywołania silnego dotlenienia, poprawy mikrokrążenia, a także odżywienia okolic, które są poddawane leczeniu. Dzięki terapii skóra znacznie zwiększa swoją elastyczność i napięcie tkanek — widoczne jest jej ujędrnienie oraz trwałe usunięcie rozstępów.
- Mikronakłuwanie — pierwsze urządzenie mikroigłowe zatwierdzone przez FDA, które powoduje kontrolowane mikrourazy w celu stymulowania naturalnego procesu gojenia się ran w organizmie. Efektem jest skuteczna przebudowa tkanki bliznowatej w celu zmniejszenia widoczności rozstępów.