Miniflebektomia żylaków oraz jej odmiana, tj. mikroflebektomia to procedura mikrochirurgicznego usuwania żylaków kończyn dolnych.

Ta mikrochirurgiczna metoda dedykowana jest największym żylakom zlokalizowanym tuż pod skórą, w przypadku których inne małoinwazyjne zabiegi okazałyby się nieskuteczne lub nie dawałyby trwałych rezultatów.

Na czym polega zabieg mikroflebektomii?

Zabieg ten wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym i polega na wykonaniu małych kilkumilimetrowych nacięć, poprzez które usuwane zostają kluczowe fragmenty żylaków oraz podwiązywane są niewydolne żyły przeszywające, czyli perforatory. W większości przypadków dla właściwego procesu gojenia, niezbędne jest założenie szwów skórnych, a na nogę wsuwana zostaje pończocha kompresyjna. Bezpośrednio po takim zabiegu pacjent udaje się na 45 minutowy spacer, po którym ponownie zgłasza się do kliniki w celu przeprowadzenia pierwszej kontroli pozabiegowej.

Miniflebektomia może być stosowana w połączeniu z innymi metodami, takimi jak zabieg laserem wewnątrznaczyniowym, czy echoskleroterapia kompresyjna. Takie hybrydowe podejście pozwala zwiększyć skuteczność leczenia przewlekłej niewydolności żylnej.

Technika Leg Restore

W Klinice Belvedere miniflebektomia (mikroflebektomia) jest procedurą wyjątkową na skalę kraju i świata. Przy mikroflebektomii wykorzystujemy autorską technikę dr Pawła Siastały – Leg Restore – integrującą obrazowanie naczyń, chirurgię plastyczną i flebologię. Technika ta jest krokiem milowym we współczesnej flebologii - jej cechami jest trwały rezultat i estetyczny efekt oraz eliminacja wszystkich niewydolnych żył, a przez to zminimalizowanie stanów zapalnych, które dotychczas występowały po klasycznej miniflebektomii.

Zalety mikroflebektomii Leg Restore w Klinice Belvedere:

 • eliminacja wszystkich niewydolnych żył,
 • skuteczność leczenia nawet dużych i rozległych splotów żylakowych,
 • minimalizacja ryzyka stanów zapalnych,
 • małoinwazyjność procedury,
 • bardzo dobry efekt estetyczny,
 • trwały rezultat,
 • powrót do aktywności bezpośrednio po zabiegu,

Nogi po mikroflebektomii techniką Leg Restore w Klinice Belvedere – przedstawione efekty leczenia są 2-6 miesięcy od zakończenia leczenia:

Zalecenia po mikroflebektomii:

 • spacer od razu po zabiegu,
 • noszenie pończochy w 2 klasie kompresji przez 2-4 tygodnie po zabiegu oraz stosowanie zaleconych leków.

Wizyty kontrolne po miniflebektomii wykonanej w Klinice Belvedere:

 • pierwsza wizyta kontrola odbywa się już po 45 minutowym spacerze tuż po zabiegu,
 • druga kontrola odbywa się po 7 dniach od zabiegu.

Rekonwalescencja po miniflebektomii wykonanej w Klinice Belvedere

Pacjent jest sprawny od razu po zabiegu, chodzi, wychodzi na spacer bezpośrednio po zabiegu. Powrót do pełnej aktywności następuje już po 2 tygodniach od zabiegu.