Górna powieka i jej okolice mają największą objętość w młodości. W późniejszym wieku zauważa się nadmiar skóry na powiece górnej z powodu zmniejszenia elastyczności skóry oraz zmniejszenia objętości tkanek górnej okolicy oczodołowej oraz zmian położenia i atrofii tkanek brwi. 

Ponadto młode i atrakcyjne powieki charakteryzują się również wyraźną, nisko położoną bruzdą powiekową. W procesie starzenia bruzda powieki górnej przesuwa się ku górze i jednocześnie zostaje zasłonięta przez nadmiar skóry i przemieszony fałd powiekowy. Proces ten może również zachodzić asymetrycznie. 

Przegląd fotografii na przestrzeni lat daje właściwe wyobrażenie o zachodzących zmianach.

Wskazania

Często pacjenci niezadowoleni z wyglądu swoich powiek górnych określają je jako „opuchnięte i wiszące”. W badaniu można wskazać nadmiar skóry powieki górnej, zaburzenie objętości tkanek miękkich, obecność przepuklin tłuszczowych oraz zmianę położenia bruzdy powiekowej.  U takich pacjentów wskazana jest plastyka powiek górnych w celach kosmetycznych.

Istnieją również wskazania zdrowotne, gdy ptoza rzekoma (rzekome opadanie powieki górnej) zasłania część pola widzenia.

Kwalifikacja do operacji w Klinice Belvedere

Przed podjęciem decyzji o operacji plastyki powiek w Klinice Belvedere przeprowadza się konsultację, w trakcie której lekarz gromadzi wywiad medyczny dotyczący m.in. przebytych chorób, przyjmowanych leków, stwierdzonych alergii oraz występowania chorób w rodzinie. Niektóre choroby ogólnosystemowe mogą objawiać się w zakresie powiek.

Każdorazowo prowadzona jest w Klinice Belvedere konsultacja okulistyczna przed zabiegiem - przeprowadza się szczegółowe badanie powiek, mięśni, oczodołów i przyległych struktur oka.

Na czym polega zabieg plastyki powiek górnych?

Plastykę powiek w Klinice Belvedere wykonuje specjalista chirurg plastyczny.

Plastyka powiek górnych polega na precyzyjnym zaplanowaniu zakresu operacji. Nacięcie  skóry powiek ma miejsce w naturalnym fałdzie – załamaniu powieki górnej, dzięki czemu blizna jest niemal niezauważalna. Następnie wycinamy nadmiar wiotkiej skóry w postaci odpowiednio ukształtowanego paska skóry i mięśnia okrężnego oka, co znacznie pogłębia strop powieki górnej, odmładzając oko. Odsłonięty mięsień jest obkurczany energią termiczną. W sytuacjach tego wymagających chirurg dokonuje repozycji lub usuwa nadmiar tkanki tłuszczowej okołogałkowej uwypuklającej się przez wiotką przegrodę oczodołową – tzw. przepukliny tłuszczowe. Rana zamykana jest bardzo cienkimi szwami nylonowymi.

W zależności od rozległości i stopnia złożoności defektu procedura może trwać od 45 minut do 2 godzin.
Okres rekonwalescencji pozabiegowej zależy od wielu czynników i zwykle trwa 14 dni , tj. do całkowitego wygojenia się rany.  W zależności od samopoczucia i charakteru aktywności pacjent może normalnie funkcjonować już po kilku dniach po zabiegu. Szwy zastosowane podczas zabiegu zostają usunięte po 7 dniach podczas wizyty kontrolnej. 

Efekty

  • Odświeżenie, odmłodzenie okolicy oczu.
  • Uwydatnienie konturu oka.
  • Usunięcie fałdów powiek górnych.
  • Poprawa pola widzenia.

Przygotowanie do plastyki powiek górnych

  1. Należy wykonać podstawowe badania z krwi (na konsultacji lekarz zleci odpowiednie badania).
  2. Należy odstawić lub zamienić pod kontrolą lekarza prowadzącego (internisty/lekarza rodzinnego/kardiologa) leki mogące upośledzać krzepnięcie krwi (aspirynę - Acard/Polocard, Xarelto, inne leki przeciwpłytkowe lub przeciwkrzepliwe, niesteroidowe leki przeciwzapalne, np.: Ibuprom, Naproxen, Ketonal).
  3. Należy unormować wartości ciśnienia u osób z nadciśnieniem. 
  4. Zabiegu plastyki powiek nie można wykonywać w przypadku infekcji wirusowej ani bakteryjnej, nawet w okolicy oddalonej od operowanej. Jeżeli w ciągu ostatniego miesiąca przed zabiegiem wystąpiło zapalenie gardła, ucha, dróg moczowych, infekcja zęba, inne infekcje lub konieczność przyjmowania antybiotyku z jakichkolwiek innych wskazań, należy to niezwłocznie zgłosić prowadzącemu chirurgowi.
  5. Zabiegu plastyki powiek ze wskazań estetycznych nie można wykonywać u kobiet w ciąży ani karmiących piersią.

Metamorfozy powiek górnych

Zdjęcia obrazują powieki tydzień po zabiegu. Końcowy efekty widoczny jest po 3 miesiącach.