Labioplastyka to zabieg chirurgiczny polegający na korekcie wielkości i kształtu warg sromowych mniejszych. Ma na celu przywrócenie im odpowiednich proporcji i symetrii – tak, aby na nowo spełniały swoje funkcje, umożliwiały aktywność seksualną i zapewniały komfort w codziennym życiu.
Przed zabiegiem lekarz przeprowadza diagnostykę oraz szczegółowy wywiad z Pacjentką. Omawia problem i tłumaczy możliwe postępowania zabiegowe. Następnie, kierując się rodzajem przerostu warg sromowych mniejszych, wiekiem i przede wszystkim oczekiwaniami estetycznymi Pacjentki, dobiera najlepszą dla niej technikę operacyjną.
LABIOBLASTYKA - jest to zabieg korekcyjny warg sromowych mniejszych (labiominoroplastyka) i większych (labiomajoroplastyka). Najczęściej wykonywanym jest ten pierwszy, często łączony z korekcją napletka łechtaczki (hoodoplastyka).
Wskazania
- za duże, zdeformowane lub niesymetryczne wargi sromowe mniejsze;
- częste podrażnienia i stany zapalne warg sromowych mniejszych;
- dyskomfort i ból podczas codziennego funkcjonowania, uprawiania sportu i w kontaktach seksualnych;
- obniżona samoocena wynikająca z przerostu warg sromowych mniejszych
Na czym polega zabieg?
Zabieg trwa ok. 60-90 minut. Przeprowadzany jest w warunkach gabinetu zabiegowego. Jeszcze w dniu zabiegu Pacjentka może wrócić do domu.
Podczas zabiegu lekarz wykonuje znieczulenie miejscowe. Następnie wycina w odpowiedni sposób, w zależności od zastosowanej techniki, nadmiar tkanki, nadając wargom sromowym mniejszym odpowiedni kształt. Na koniec zszywa cięcia wchłanialnymi nićmi, w jak najmniej widocznym miejscu.
Efekty
- Coffe bean - Dzięki zabiegowi wargi sromowe są mniejsze, mają jednolite i różowe zabarwienie, a ich brzeg jest gładki. Wargi sromowe mniejsze są zupełnie lub prawie zupełnie ukryte w wargach większych
- Natural beauty - Efekt ten wyróżnia się tym, że wargi sromowe mniejsze są widoczne z naturalnym brzegiem i dzięki temu delikatnie wyodrębniają się na tle większych.
Efekty zabiegu labiominoroplastyki widoczne są już w dniu zabiegu, choć na ostateczny ich kształt należy poczekać do momentu pełnego wygojenia się ran i zakończenia okresu rekonwalescencji (tj ok. 8-12 tyg).