Podwijanie i odwijanie powiek najczęściej związane jest ze starzeniem się okolicy oczu. Rzadziej, przyczyną może być także bliznowacenie po zabiegu chirurgicznym, urazie lub stanie zapalnym, czasem problemy z powiekami mogą być także wadą rozwojową, którą rozpoznaje się u nowo narodzonych dzieci.
Podwinięcie powieki (entropion) polega na podwijaniu się brzegu powieki w kierunku gałki ocznej. Podwinięcie się brzegu rzęsowego powoduje duży dyskomfort, ponieważ zarówno spojówka, jak i rogówka są stale drażnione. Podwinięciu towarzyszy:
- ból oka,
- łzawienie,
- odczucie zamglenia widzenia,
- podrażnienie gałki ocznej może doprowadzić także do owrzodzenia i pogorszenia widzenia.
Odwinięcie powieki (ektropion) polega na odstawaniu powieki, najczęściej dolnej. W wyniku wywinięcia odsłonięta zostaje wewnętrzna część powieki. Przypadłość wiąże się z dużym dyskomfortem, który uniemożliwia codzienne funkcjonowanie.
Powieka może odwinąć się bocznie, całkowicie lub bliżej nosa:
- boczne odwinięcie powoduje problemy z nadmiernym gromadzeniem się łez,
- przyśrodkowe (bliżej nosa) odwinięcie może przyczynić się do wysychania oka i niedomykania powiek,
- całkowite odwinięcie skutkuje rozwojem stanów zapalnych spojówki.
Kwalifikacja do operacji
Przed podjęciem decyzji o operacji plastyki powiek w Klinice Belvedere przeprowadza się konsultację, w trakcie której lekarz gromadzi wywiad medyczny dotyczący m.in. przebytych chorób, przyjmowanych leków, stwierdzonych alergii oraz występowania chorób w rodzinie. Niektóre choroby ogólnosystemowe mogą objawiać się w zakresie powiek. Każdorazowo prowadzona jest w Klinice Belvedere konsultacja okulistyczna przed zabiegiem - przeprowadza się szczegółowe badanie powiek, mięśni, oczodołów i przyległych struktur oka.
Na czym polega korekcja powieki w przypadku odwijania lub podwijania?
Podstawową metodą leczenia jest zabieg chirurgiczny. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. W przypadku podwinięcia stosuje się szwy rotacyjne, odtworzenie tarczkowych przyczepów mięśni lub przecięcie tarczki powiekowej. Odwijanie powieki leczy się poprzez zwężenie i skrócenie powieki lub przeszczep skóry z górnej powieki, ewentualnie zza ucha, w celu zrekonstruowania wady.
Przygotowanie do operacji podwijania/odwijania powiek:
- Należy wykonać podstawowe badania z krwi (na konsultacji lekarz zleci odpowiednie badania).
- Należy odstawić lub zamienić pod kontrolą lekarza prowadzącego (internisty/lekarza rodzinnego/kardiologa) leki mogące upośledzać krzepnięcie krwi (aspirynę - Acard/Polocard, Xarelto, inne leki przeciwpłytkowe lub przeciwkrzepliwe, niesteroidowe leki przeciwzapalne, np.: Ibuprom, Naproxen, Ketonal).
- Należy unormować wartości ciśnienia u osób z nadciśnieniem.
- Zabiegu plastyki powiek nie można wykonywać w przypadku infekcji wirusowej ani bakteryjnej, nawet w okolicy oddalonej od operowanej. Jeżeli w ciągu ostatniego miesiąca przed zabiegiem wystąpiło zapalenie gardła, ucha, dróg moczowych, infekcja zęba, inne infekcje lub konieczność przyjmowania antybiotyku z jakichkolwiek innych wskazań, należy to niezwłocznie zgłosić prowadzącemu chirurgowi.