Dolina łez w kontekście medycyny estetycznej jest powszechnie znana, stanowiąc punkt strategiczny rozważań estetycznych. Jest to linia biegnąca w dół od wewnętrznego kącika oka. Deformacje estetyczne tej okolicy w świetle najnowszej wiedzy zostały uzasadnione anatomicznie. 

Dolina łez nie jest wyłącznie cechą charakterystyczną dla starzenia się okolicy oka, może być bowiem dostrzegalna nawet u dzieci i młodych ludzi.

Korekcja doliny łez kwasem hialuronowym

Ostrożne i właściwie wyselekcjonowanie pacjentów do wypełnienia okolicy dolnej powieki jest kluczowe dla osiągnięcia zadowalającego efektu. Techniki nieinwazyjne korekcji doliny łez opierają się na przywróceniu efektu wolumetrycznego przy użyciu kwasu hialuronowego. Korzyść z zabiegów odnoszą pacjenci z dobrze zdefiniowaną deformacją doliny łez bez znaczącego zwiotczenia tkanek powieki dolnej.

Na czym polega zabieg?

Dolina łez to okolica wymagająca szczególnej wiedzy i precyzji, a także właściwej techniki, aby ograniczyć ryzyko powikłań. Zabieg polega na podaniu super plastycznego usieciowanego kwasu hialuronowego, który nawilża, unosi i wypełnia obszar doliny łez. Dobór właściwego preparatu kwasu hialuronowego  jest bardzo ważnym elementem zabiegu.

Przed iniekcjami skóra jest znieczulana kremem, dlatego zabieg jest zupełnie bezbolesny

Preparat podawany jest za pomocą igły lub tzw. kaniuli – w zależności od decyzji lekarza. Kaniula to nic innego jak długa igła, która jest jednak tępa na swym końcu – otwór wyjściowy, przez który wydostaje się preparat, znajduje się na jej boku.

Zabieg trwa zazwyczaj do 30 minut. Rezultat można obejrzeć natychmiast w lusterku. W zależności od stosowanego preparatu efekt utrzymuje się od 9 to 18 miesięcy.

Przygotowanie do zabiegu

Przed zabiegiem należy zaprzestać stosowania leków rozrzedzających krew (np. kwasu acetylosalicylowego, ibupromu), które należy odstawić przed zabiegiem, aby ograniczyć powstawanie siniaków.  

W niektórych przypadkach zaleca się poprzedzające zabiegi kondycjonujące cienką i wiotką skórę powiek oraz inne zabiegi z kwasem hialuronowym poprawiające pośrednio wygląd doliny łez. Skóra wokół oczu potrzebuje dużo troski i zwykle w Klinice Belvedere stosuje się ukierunkowane kuracje na najważniejsze problemy występujące w tej okolicy.