Choć dziś działania medycyny estetycznej są bardziej globalne i mamy do dyspozycji mnóstwo nowych technik odmładzających, to jednak zabiegi likwidujące zmarszczki są nadal skuteczne i z powodzeniem stosowane.

 

Zmarszczki mimiczne

Pierwsze zmarszczki, jakie zauważamy już po 25 roku życia, to tzw. zmarszczki mimiczne. Ich powstawanie jest konsekwencją pracy mięśni - ruchów brwi, czoła, mrużenia oczu, czy też uśmiechania się. Najskuteczniejszą metodą usuwania zmarszczek mimicznych jest toksyna botulinowa.

Zmarszczki strukturalne

W późniejszych latach dochodzi do utrwalania się zmarszczek mimicznych i poduszkowych na skutek utraty kwasu hialuronowego, kolagenu i elastyny. Powstają w ten sposób zmarszczki strukturalne. W walce z utrwalonymi zmarszczkami konieczne może być wykorzystanie preparatów zawierających usieciowany kwas hialuronowy. Są to tak zwane wypełniacze, powszechnie stosowane w medycynie estetycznej. Podobnie jak toksyna botulinowa, wypełniacze działają profilaktycznie, zapobiegając powstawaniu głębokich zmarszczek i bruzd, dlatego mogą z niego korzystać nawet młode osoby. 

Zmarszczki grawitacyjne

Równolegle powstają zmarszczki grawitacyjne zwane również bruzdami grawitacyjnymi. Spowodowane są naturalnymi procesami starzenia się. Pojawiają się w dolnych partiach twarzy na skutek utraty elastyczności skóry i przede wszystkim z powodu zaniku tłuszczu. Są to np. bruzdy nosowo-wargowe biegnące od skrzydełka nosa do kącika ust oraz linie marionetki biegnące od kącików ust do brody. 
W  walce ze zmarszczkami grawitacyjnymi sprawdzą się poniższe metody - w zależności od kwalifikacji lekarza:

Zmarszczki z odwodnienia

Okresowo mogą również pojawiać się zmarszczki spowodowane stylem życia, jaki prowadzimy - w wyniku odwodnienia lub po intensywnym nasłonecznieniu. Wystarczy wtedy zadbać o kondycję skóry zabiegami rewitalizującymi ją: