Kępki żółte są częstą, przeważnie obustronną żółtawą zmianą w formie podskórnych płytek, zlokalizowaną najczęściej w pobliżu kąta przyśrodkowego powieki górnej, dużo rzadziej w obrębie powieki dolnej.
Opcje leczenia kępek żółtych obejmują:
- Peeling TCA.
- Laser Er:YAG lub CO2.
- Chirurgiczne wycięcie.
Możliwość całkowitego usunięcia zmiany, najkrótszy czas gojenia oraz najlepszy rezultat estetyczny to czynniki sprawiające, że chirurgiczne wycięcie jest preferowaną metodą leczenia kępek żółtych.
Kwalifikacja do operacji
Przed podjęciem decyzji o operacji plastyki powiek w Klinice Belvedere przeprowadza się konsultację, w trakcie której lekarz gromadzi wywiad medyczny dotyczący m.in. przebytych chorób, przyjmowanych leków, stwierdzonych alergii oraz występowania chorób w rodzinie. Niektóre choroby ogólnosystemowe mogą objawiać się w zakresie powiek.
Każdorazowo prowadzona jest w Klinice Belvedere konsultacja okulistyczna przed zabiegiem - przeprowadza się szczegółowe badanie powiek, mięśni, oczodołów i przyległych struktur oka.
Na czym polega operacja kępek żółtych?
Zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Kępki żółte zlokalizowane w obrębie powiek górnych mogą być usunięte w połączeniu z blefaroplastyką górną. Jeśli występują w rejonie podoczodołowym, to najczęściej obejmują rejon bruzdy powiekowo – policzkowej i plastyka dotyczy tej okolicy.
Po wycięciu zmiana może być zbadana histopatologicznie. Po usunięciu zmiany chirurg zszywa skórę powiek bardzo cienkim szwem w celu zapewnienia dyskretnej lub niewidocznej blizny.
Należy brać pod uwagę możliwość wystąpienia niewielkich zasinień i obrzęków ustępujących w czasie 3-7 dni. Zabieg trwa od 30-60 minut.
Po zabiegu pacjent może udać się do domu. Powrót do pracy możliwy jest następnego dnia o ile nie występuje skłonność do zasinień/ obrzęków – co w określonych sytuacjach może nieco wydłużyć rekonwalescencję.
Przygotowanie do operacji kępek żółtych:
- Należy wykonać podstawowe badania z krwi (na konsultacji lekarz zleci odpowiednie badania).
- Należy odstawić lub zamienić pod kontrolą lekarza prowadzącego (internisty/lekarza rodzinnego/kardiologa) leki mogące upośledzać krzepnięcie krwi (aspirynę - Acard/Polocard, Xarelto, inne leki przeciwpłytkowe lub przeciwkrzepliwe, niesteroidowe leki przeciwzapalne, np.: Ibuprom, Naproxen, Ketonal).
- Należy unormować wartości ciśnienia u osób z nadciśnieniem.
- Zabiegu plastyki powiek nie można wykonywać w przypadku infekcji wirusowej ani bakteryjnej, nawet w okolicy oddalonej od operowanej. Jeżeli w ciągu ostatniego miesiąca przed zabiegiem wystąpiło zapalenie gardła, ucha, dróg moczowych, infekcja zęba, inne infekcje lub konieczność przyjmowania antybiotyku z jakichkolwiek innych wskazań, należy to niezwłocznie zgłosić prowadzącemu chirurgowi.
Zabiegu ze wskazań estetycznych nie można wykonywać u kobiet w ciąży ani karmiących piersią.