Wydawać by się mogło, że wygląd małżowin usznych, które można zakryć włosami, nikomu nie będzie spędzać snu z powiek. Tymczasem nieprawidłowa budowa małżowiny usznej może być przyczyną licznych kompleksów. Zabieg operacyjny to jedyna skuteczna metoda na pozbycie się problemu.

Leczenie niedoskonałości kształtu uszu ze wskazań estetycznych w Klinice Belvedere obejmuje:

  • odstawanie górnych części małżowin,
  • odstawanie całej małżowiny od czaszki,
  • zwinięcie małżowiny,
  • wady płatka,
  • dysproporcja wielkości małżowin usznych.

Na czym polega korekcja odstających uszu?

U starszych dzieci i dorosłych operacja jest przeprowadzana standardowo w znieczuleniu miejscowym nasiękowym (bez konieczności usypiania). Po ostrzyknięciu okolicy operowanej środkiem znieczulającym, chirurg plastyczny wycina podłużny fragment skóry zza ucha, a następnie uwidacznia chrząstkę małżowiny usznej. Dla uzyskania właściwego kształtu konieczna jest plastyka chrząstki. Na chrząstkę zakładane są niewchłanialne szwy utrzymujące ją w nowym położeniu. Operację kończy założenie szwów za uchem szwem ciągłym oraz  opatrunek modelujący i uciskowy mający na celu dodatkowo przytrzymać małżowiny uszne w nowym położeniu oraz podkreślić nadany im kształt. 

Postępowanie po operacji

Opatrunek zakładany jest tuż po operacji i obejmuje on uszy i głowę. Potem przez tydzień, a więc do czasu zdjęcia szwów nosi się specjalne nauszniki. W tym czasie nie można myć włosów. Po tym czasie szwy są zdejmowane, uszy jednak pozostają delikatnie obrzęknięte i tkliwe przez kilkanaście dni. 

Efekty plastyki małżowin usznych

Blizna schowana jest w bruździe między uchem a czaszką. Niektóre rodzaje plastyki mogą pozostawiać bardzo drobne blizny na szczycie małżowiny lub wzdłuż grobelki. Operacja odstających uszu daje trwałe wyniki.
 

Metamorfozy małżowin usznych


Poniżej zdjęcia obrazujące efekty zabiegu po 2 tygodniach