Wolumetria twarzy to małoinwazyjny i bezbolesny zabieg, który przywraca tkankom właściwą objętość i pozwala na modelowanie owalu twarzy. W przeciwieństwie do liftingu - nie wymaga długotrwałej rekonwalescencji, a efekt widoczny jest natychmiast po zabiegu.

Ponadto można go stosować dość wcześnie - jak tylko zauważymy pierwsze objawy opadania tkanek, bo od około trzydziestego piątego roku życia.

Starzenie się oznacza nie tylko większą liczbę zmarszczek. Z wiekiem zmieniają się rysy twarzy – zapadają się policzki, pogłębiają się bruzdy nosowo-wargowe, powstaje przedłużenie doliny łez, pojawiają się chomiczki, a zarys żuchwy staje się coraz mniej wyrazisty.

Problem ten jest ściśle związany z prawem grawitacji. Pod jej wpływem tkanki wraz z wiekiem zaczynają opadać. Dodatkowo dochodzi do tego zmniejszenie sprężystości skóry i  zanik tkanki tłuszczowej na twarzy. Paradoksalnie tłuszczu w okolicy bioder, brzucha z biegiem lat może przybywać, a twarz zdradza swój wiek z powodu jego zaniku. 

Na czym polega zabieg?

Za pomocą precyzyjnych iniekcji lekarz uzupełnia objętości w odpowiednich punktach na twarzy. Preparaty wolumetryczne modelują okolicę kości jarzmowych, wypełniają okolicę zapadniętych skroni i policzków, powiększają zbyt małą brodę, uzupełniają okolicę czoła i tzw. przedłużenie "doliny łez". Pojedynczy zabieg często dedykowany jest jednej okolicy, u młodszych osób jedna strzykawka pozwala czasem wymodelować całą twarz.

Wskazania

Wolumetrię można wykonać w każdym wieku - szczególnie u osób z wiotką skórą i z zatraconą młodzieńczą objętością owalu twarzy. Wraz z upływem czasu starzeje się bowiem nie tylko skóra, ale wszystkie inne tkanki twarzy - resorpcji ulega podskórna tkanka tłuszczowa, mięśniowa, a także tkanka kostna. Najważniejszym wskazaniem do zabiegu jest utracona młodzieńcza objętość - pojawianie się cieni na twarzy przy oświetleniu twarzy z jednej strony, np. od góry.

Efekty

Dzięki gęstym preparatom kwasu hialuronowego możliwe jest przywrócenie właściwej objętości i młodzieńczego wyglądu. W dodatku proces dalszego opadania owalu twarzy zostaje spowolniony, zatem zabieg działa profilaktycznie. Czas utrzymywania się efektu jest indywidualnie zmienny i trwa średnio od roku do 18 miesięcy, przy czym każdy zabieg umożliwia „cofanie zegara” – po ustąpieniu efektu nie wracamy do chronologicznego starzenia.