Blog

Jak się pozbyć cellulitu? Flebolog dr Paweł Siastała ocenia domowe metody

Cellulit, pomarańczowa skórka – na pewno nie raz słyszeliście te określenia. Czym tak naprawdę jest cellulit i jakimi sposobami możemy się go pozbywać? Postaram się przybliżyć Wam trochę te kwestie oraz ocenić powszechne metody walki z cellulitem.

Cellulit to defekt estetyczny spowodowany nierównomiernym rozkładem tkanki tłuszczowej i jej nieprawidłową budową – posiada ona bowiem łącznotkankowe przegrody (stąd porównanie do pomarańczy, która przekrojona na pół ma białe fragmenty rozciągające się od środka na zewnątrz). Przegrody zaciągają i unieruchamiają fragmenty tkanki tłuszczowej, powodując wystawanie skóry i tworząc nierówną jej powierzchnię. Wygląd skóry z cellulitem porównać można do pikowanej poduszki, na której poszczególne szwy zostały rozmieszczone w różnych odstępach.

Istnieją różne domowe metody walki z cellulitem – poniżej znajdziecie popularne domowe metody redukcji ,,pomarańczowej skórki”:

  • masaż szczotką – regularne pocieranie skóry za pomocą miękkiej szczotki może teoretycznie poprawić ujędrnienie skóry, ponieważ poprzez drażnienie zwiększa się przepływ krwi w masowanych obszarach, a tym samym dostarczanie substancji odżywczych i usuwanie metabolitów z tkanek; efekt szczotkowania poprawia również wygląd skóry poprzez usuwanie martwych komórek naskórka oraz poprzez przepychanie limfy.

Uwaga! Dla osób z problemami żylnymi (żylaki, pajączki naczyniowe) masaż szczotką jest absolutnie przeciwwskazany (więcej na ten temat tutaj: szczotkowanie nóg na sucho i mokro), zamiast niego można wybrać delikatny masaż wykonywany własnymi dłońmi np. z zastosowaniem żeli/kremów z kofeiną czy retinolem (porównaj niżej). Masaż mimo problemów żylnych i jak niektórzy sugerują „omijanie okolic ze zmianami” może spowodować pojawienie się nowych pajączków i wystąpienie powikłań w już obecnych żylakach. Pamiętajcie również, szczotkowanie na mokro nie jest wcale łagodniejsze dla Waszej skóry i naczyń żylnych, a bardziej agresywne.

  • masaż bańką chińską – poprzez wytwarzane w bańce podciśnienie tkanka tłuszczowa jest zasysana i intensywnie ugniatana oraz poprawiane jest jej ukrwienie, co może z kolei poprawić elastyczność skóry.

Uwaga! Dla osób z problemami żylnymi (żylaki, pajączki) masaż bańką chińską jest absolutnie przeciwwskazany. Podciśnienie, czyli mechanizm działania bańki, działa niekorzystnie, m.in. powoduje trwałe rozciąganie naczyń żylnych i może prowadzić do powikłań.

  • preparaty z kofeiną – w połączeniu z masażem dłońmi mogą nasilać lipolizę (czyli rozpad tłuszczy) i tym samym intensyfikować efekty regularnej aktywności fizycznej.
     
  • preparaty z retinolem– #retinol zawarty w kremach „na zmarszczki” może redukować cellulit poprzez zwiększanie grubości skóry, wzrost syntezy składnikow tkanki łącznej i liczby aktywnych fibroblastów (komórek tkanki łącznej, produkujących kolagen). Dzięki wspomnianym mechanizmom #cellulit optycznie staje się mniej widoczny.
     

Niestety, trudno jest jednoznacznie stwierdzić, czy przedstawione metody manualne dają rzeczywiście jakiekolwiek długotrwałe efekty w walce z cellulitem – brak jest jednoznacznych i wiarygodnych badań naukowych na ten temat. Na pewno w połączeniu z odpowiednim odżywianiem, nawodnieniem organizmu oraz regularną aktywnością fizyczną mogą pomóc zredukować niechciany cellulit.

Efekty redukcji cellulitu mogą dać też profesjonalne metody stosowane w gabinetach medycyny estetycznej, o których nieco więcej dowiecie się w kolejnym artykule.

18 sty 2022 08:01
dr Paweł Siastała