Blog

Zakładanie wyrobów uciskowych nigdy nie było prostsze. Wskazówki od flebologa Dr Pawła Siastały

Jaki rodzaj pończoch jest najlepszy? Taki, który chcesz nosić. I taki, który potrafisz założyć. Obecnie na rynku mamy mnogość wyrobów uciskowych, że ich wybór nie będzie dla Ciebie najmniejszym problemem, ponieważ niczym nie różnią się od tradycyjnych podkolanówek, rajstop i pończoch.

Warunkiem skuteczności wyrobów uciskowych jest ich systematyczne stosowanie, a także zakładanie... które dla początkujących może okazać się problematyczne. Dlatego nakręciłem specjalnie dla Was filmik instruktażowy, w którym zdradzam moje sposoby na prawidłowe założenie wyrobów uciskowych!



Wyroby uciskowe profilaktyczne i lecznicze


Wyroby uciskowe w postaci podkolanówek, rajstop czy pończoch można podzielić w zależności od siły wywieranego nacisku: na wyroby profilaktyczne oraz wyroby lecznicze. Wyroby uciskowe do kompresjoterapii są prostym, nieinwazyjnym i nadzwyczaj bezpiecznym sposobem zapobiegawczego postępowania w przewlekłej niewydolności żylnej, jak również pomocniczo w zakrzepicy żylnej. Zadaniem wyrobów uciskowych jest wspomaganie odpływu krwi z kończyn dolnych — wywierają one dozowany nacisk, który jest największy w okolicach kostki i stopniowo zmniejsza się ku górze. Wyroby uciskowe należy dobrać po konsultacji lekarskiej, podczas której flebolog określi zalecany stopień ucisku, a także sprawdzi, czy nie ma ewentualnych przeciwwskazań do stosowania kompresjoterapii.



Pończochy, podkolanówki czy rajstopy?


Większość pacjentów znacznie lepiej toleruje podkolanówki, dlatego to one są częściej przepisywane. Czasami jednak zdarza się, że istnieje konieczność zastosowania dłuższych materiałów, np. pończoch do połowy uda czy rajstop, gdy na wysokości kolana lub na udzie występują duże żylaki, a także gdy na udzie występuje obrzęk kończyn.



Jak założyć wyroby uciskowe — wskazówki!

 

  1. Ubierz rękawiczki, które sprawią, że chwyt będzie pewniejszy, a paznokciami nie zrobisz dziury w pończochach.
  2. Wywinięcie pończochy na lewą stronę po pokonaniu stopy umożliwi sukcesywne odwijanie/rozkładanie jej na nodze bez niepotrzebnego siłowania się.
  3. Jeśli pończocha ma otwór w palcach, wykorzystaj załączoną w zastawie „skarpetkę poślizgową” lub apaszkę.
  4. Należy unikać ciągnięcia za pasek z sylikonowym tłoczeniem, który jest przyszyty do pończochy.
  5. Jeśli sylikonowe tłoczenia podrażniają Cię, to często przemywaj je wodą z mydłem lub alkoholem.


Jakie wyroby uciskowe się u Was sprawdziły? A może nadal szukacie?

 

Obserwuj Dr Pawła Siastałę na Instagramie @chirurg.plastyczny.flebolog

21 paź 2021 08:10
dr Paweł Siastała