Smaki Grecji, czyli perfekcja prostoty
Kluczowe jest spożywanie produktów, które rodzi ziemia – warzywa, owoce, dziko rosnące rośliny i zboża. Kreteńczycy spożywają rzadziej produkty pochodzenia zwierzęcego, a głównym składnikiem ich diety są warzywa i oliwa z oliwek. To ona króluje głownie w postaci na zimno w sałatkach i z sucharami (jako tak zwane kreteńskie dakosy). Oliwa z oliwek posiada silne właściwości antyoksydacyjne – pomaga w walce z chorobami układu sercowo-naczyniowego, zapobiega nowotworom i spowalnia procesy starzenia. Niemałe znaczenie w tym zakresie odgrywa również wino towarzyszące posiłkom jako cenny dodatek (1-2 kieliszki dziennie).
Autentyczna grecka sałatka
- Soczyste i pachnące pomidory
- Kruche i świeże ogórki
- Słodka czerwona cebula
- Zielona papryka
- Oryginalny kremowy ser feta
- Czarne oliwki
- Oregano
- Oliwa z oliwek
To składniki odgrywają kluczową rolę. Muszą być świeże i dobrej jakości. Pomidory i ogórki należy pokroić “niedbale”, nadając różne kształty. Cebulkę w piórka, a paprykę w paseczki. Do wszystkiego należy dodać oliwę z oliwek. Sałatka grecka jest serwowana z plastrem sera feta na szczycie i doprawiona jest oregano. Nie trzeba dodawać soli, gdyż ser feta jest wystarczająco słony.
Kreteńskie dakosy
- Suchary
- Pomidory
- Oryginalny kremowy ser feta
- Oregano
- Oliwa z oliwek
Sekret tkwi w soczystych i dojrzałych pomidorach, które przecieramy na tarce lub drobno kroimy. Suchary z chleba można przygotować w piekarniku lub tosterze. Oryginalne Dakosy można czasem dostać w Lidlu w czasie tygodnia greckiego. Po kolei układamy na nich soczyste przetarte pomidory oraz starty ser feta. Doprawiamy oregano. Polewamy dwoma łyżkami oliwy z oliwek. Pycha!
Zachęcamy do zasmakowania zdrowia i prostoty.