Blog

Laser laserowi nie równy

Laserowe usuwanie żylaków to małoinwazyjne rozwiązanie na pozbycie się problemu. Czy jednak każdy laser jest tak samo skuteczny i tak samo bezpieczny? Czy każdy zabieg laserowego usuwania żylaków, to ta sama procedura? Czy wreszcie efekty leczenia żylaków wszystkimi dostępnymi na rynku laserami są porównywalne? Odpowiedzi na wszystkie zadane powyżej pytania brzmią niestety – nie. W związku z bardzo licznymi zapytaniami postaramy się wyjaśnić podstawowe różnice.

Wiązka ma znaczenie

Procedurę EVLT można prowadzić stosując starsze włókna typu barefiber (świecących do przodu, prosto) i nowoczesne włókna radialfiber (świecących pierścieniowo, radialnie).
Większość obecnie stosowanych laserów, to tak zwane lasery starej generacji. Charakteryzują się one emitowaną prostą wiązką światła o długości 810 nm i 980 nm – sprawia to, że energia emitowana przez laser pochłaniania jest w większym stopniu przez hemoglobinę oraz otaczające tkanki, a nie przez samą ścianę naczynia, którą to właśnie chcemy zniszczyć.

Pocieszający jest jednak fakt, że coraz większa jest dostępność nowych laserów o długości fali 1470 nm, które są bezpieczniejsze w użyciu. W laserze 1470 nm energia radialnej wiązki światła pochłaniana jest tylko i wyłącznie przez ściąnę naczynia. Sprawia to, że zabieg jest dużo bardziej precyzyjny, dużo bezpieczniejszy oraz o wiele bardziej skuteczny i trwalszy. Laser o długości fali 1470 nm jest zatem ZŁOTYM STANDARDEM w EVLT oraz polecany jest przez wszystkie towarzystwa flebologiczne i towarzystwa chirurgii naczyniowej na świecie.

W Klinice Belvedere posiadamy laser najnowszej generacji emitujący wiązkę światła w formie radialnej o długości 1470 nm.

Aby zarażenie wirusami “nie było w gratisie”

Bardzo istotną kwestią jest też zastosowanie jednorazowego światłowodu. Z naciskiem na słowo jednorazowego, gdyż nie jest to niestety wciąż standard w Polsce. Jako, że sterylizacja nie daje gwarancji pełnej eliminacji wirusów (w tym HBV, HCV, itp.) – nie sterylizujemy światłowodów laserowych. Wszystkie wykorzystywane przez nas światłowody są jednorazowe. Dzięki temu nie są konieczne szczepienia przeciw WZW, ponieważ nie ma ryzyka przeniesienia jakichkolwiek zakażeń. Tym samym pacjenci mogą być pewni, że otrzymują najbezpieczniejszą formę leczenia.

08 gru 2016 00:12