Blog

Ciąża a żylaki

Ciąża jako cudowny okres zachwytu i szczęśliwego oczekiwania na dziecko nie jest stanem obojętnym dla naczyń żylnych. I to właśnie w tym kontekście powiedzenie “ciąża to nie choroba” nabiera innego znaczenia.

Zarówno predyspozycja genetyczna jak i ilość ciąż ma wpływ na kształtowanie się w okresie ciąży i połogu żylaków kończyn dolnych, poszerzeń w zakresie drobniejszych naczyń, rozwoju hemoroidów oraz żylaków okolic intymnych (krocza i sromu). Jest to także okres w życiu kobiety, kiedy ryzyko incydentów zakrzepowo-zatorowych rośnie.

Choroby żył to problem, którego nie wolno bagatelizować. Nieleczone żylaki mogą prowadzić do zapalenia lub owrzodzeń, a powikłane zakrzepicą i zatorowością płucną są groźne dla życia. Nie brzmi to dobrze i do tego może mieć paskudne konsekwencje. Jeśli nie zareagujemy, problemy na nogach będą się nawarstwiać.

Działaj profilaktycznie

W trakcie ciąży warto zapobiegać rozwojowi chorób żył – ma to kluczowe znaczenie. O ile nie masz przeciwwskazań, noś profilaktycznie w czasie ciąży dobrane na miarę wyroby kompresyjne (podkolanówki, pończochy lub rajstopy).

W Klinice Belvedere oferujemy Paniom kompleksową diagnostykę oraz profilaktykę chorób żylnych już na etapie planowania ciąży, a także w okresie ciąży i połogu. Zajmujemy się również leczeniem – usuwaniem żylaków kończyn dolnych oraz żylaków okolic intymnych (krocza i sromu).

17 lis 2017 00:11