Blog

Pajączki, kobiece bolączki

Pajączki to drobne, umiejscowione płytko w skórze poszerzone naczynka, które spędzają sen z powiek wielu kobietom. Do uwidocznienia wspomnianych naczyń dochodzi na skutek poszerzenia drobniutkich naczynek, co sprawia, że stają się one widoczne dla ludzkiego oka.

Do opisanych zmian nie dochodzi bez przyczyny. Otóż zwykle pod powierzchnią kłujących (szczególnie w oczy) pajączków kryją się często większe żyły z niewydolnymi zastawkami, które zaopatrują w krew naczynia powierzchni skóry – pajączki. Dlatego też kluczową rolę w diagnostyce, jakby się pierwotnie wydawało tylko estetycznego problemu, odgrywa wnikliwe badanie Color Doppler USG. Pozwala ono na zajrzenie w głąb skóry, tkanki podskórnej, układu żylnego powierzchownego aż do naczyń żylnych głębokich włącznie. Kluczową rolę odgrywa ocena wydolności układu żylnego.

Bez USG nie ma leczenia

Żaden z zabiegów mających na celu usunięcie pajączków nie powinien być wykonany bez wcześniej wykonanego badania Color Doppler USG. Zasada ta dotyczy wszystkich metod leczenia, a więc zarówno mikroskleroterapii, skleroterapii, jak i laserowego usuwania pajączków. W tym ostatnim brak badania USG może spowodować nawrócenie i pogłębienie problemu.

07 lis 2016 00:11