Blog

Kiedy udać się do lekarza medycyny estetycznej?

Czy istnieje granica wieku, po której należy udać się do gabinetu medycyny estetycznej? Z punktu widzenia lekarza medycyny estetycznej zajmującego się tą dyscypliną od A do Z – nie ma na to reguły ani jednoznacznej odpowiedzi.

Wiele pacjentek natomiast pyta – czy to już? Czy nie jestem na to za młoda? Albo wręcz przeciwnie – czy nie jest już dla mnie za późno?
W tym miejscu wychodzi na pierwszy plan zasada, która przyświeca sztuce jaką jest medycyna – lepiej zapobiegać niż leczyć. Nie chodzi o to, żeby analizować każdą nową zmarszczkę, lecz po prostu obserwować pierwsze sygnały starzenia się skóry. Pytania typu: “jesteś dziś niewyspana?” czy “ostatnio więcej pracujesz?” mogą dać nam do myślenia. Warto mieć świadomość, że jeżeli zaczynamy dostrzegać pewne procesy, które sprawiają, że jesteśmy coraz mniej zadowolone ze swojego odbicia w lustrze, to na pewno warto coś z tym zrobić. Jedynym wyznacznikiem jest to, jak czujemy się same ze sobą, zatem wiek nie jest tu istotny. Takich oznak budzących nasze niezadowolenie jest wiele – są to przede wszystkim delikatne zmarszczki, wiotkość skóry w okolicach powiek, przebarwienia, usta tracące kontur i jędrność, zapadnięte policzki, a także pogłębiające się bruzdy nosowo-wargowe.

Zabiegi profilaktyczne

Musimy mieć świadomość, że wiele zabiegów w medycynie estetycznej, to zabiegi prewencyjne. Do takich nieinwazyjnych i delikatnych zabiegów zaliczamy mezoterapię i zabiegi autologiczne z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego. Stymulacja skóry pracuje na nasz wygląd w przyszłości. Zabiegi o równoczesnym działaniu profilaktycznym i jednocześnie delikatnie korekcyjnym, to także toksyna botulinowa. Właściwie wykonany zabieg relaksuje twarz i sprawia, że wygląda ona na wypoczętą, jak “po dobrym urlopie”. Dla otoczenia oczywiście.

Zabiegi korekcyjne

Innym aspektem w medycynie estetycznej są zabiegi korekcyjne, będące jednak nadal małoinwazyjnym rozwiązaniem na pozbycie się defektów estetycznych. Odkładanie wizyty u lekarza na bliżej nieokreśloną przyszłość, może spowodować, że pozostaną dla nas jedynie inwazyjne rozwiązania lub będzie już za późno na odwrócenie pewnych zmian. Często odbudowa objętości zapadniętych okolic, delikatne wypełnienie i przywrócenie utraconej jędrności może przynieść spektakularne efekty, nie będąc jednocześnie ewidentnie dostrzegalnymi dla otoczenia. Zawsze mam na uwadze zasadę,  że zabiegi w medycynie estetycznej są jak makijaż i zawsze “less is more”, czyli mniej znaczy więcej.  Upraszczając, już pierwsza właściwa konsultacja lekarska umożliwia określenie gdzie działać “mniej”, aby było “więcej”.

09 mar 2017 00:03